Novinky

Jaký kostkovač vybrat?
Jaký kostkovač vybrat?

Aktuálně nabízíme soilblocker ve dvou dvou materiálových variantách

bioplast (PLA) a klasický plast (PETG). 

↓ Pokud váháte, který materiál vybrat, zde je malé shrnutí ↓

 

Bioplast je vyroben z obnovitelných rostlinných zdrojů. V určitých podmínkách je také bioodbouratelný. Nemusíte se však bát, že se vám při práci rozloží v ruce :), bioplasty jsou kompostovatelné pouze v průmyslových kompostárnách.

Přestože jsou vlastnosti bioplastu velmi podobné těm klasickým, je potřeba říci, že mezi nimi může být rozdíl v odolnosti (ve prospěch klasického plastu). Klasika toho prostě vydrží víc.

Ale protože se nám materiál z obnovitelných zdrojů moc líbil, rozhodli jsme se oba typy kostkovače podrobit intenzivní zátěži. Zkoušeli jsme je lámat, nechali je padat na zem, vystavovali teplotním zdrojům, zkrátka si s námi užili své. :) 

Co nám z toho vyšlo?

Že jsou oba typy srovnatelně odolné, byť klasika má pořád trochu navrch. Ani jeden z nich však není v opravdu extremních podmínkách nezničitelný (bohužel :). 

U obou materiálů mějte na paměti, že se jedná o plastové výrobky a podle toho s nimi tak zacházejte! 

Nevystavujte proto ani jeden typ kostkovače teplu (nenechte ležet na slunci), mrazu, vyhněte se extrémnímu tlaku.

→ Přečtěte si jak s Kvítkoblokem správně pracovat ←

Číst článek
Návod k použití
Návod k použití

Celá metoda kostkování je hlavně o experimentování. Nebojte se, že vám první pokus nevyjde úplně podle představ a nebojte se zkoušet. :)

↓ Přečtěte si podrobný návod, jak s KvítkoBlokem pracovat. ↓

PŘIPRAVIT

Substrát zbavte hrubých částic (kůra, větve, kamínky, velké kusy kompostu apod.). Vhodné je použít hrubé síto. Dále navlhčete vodou tak, aby při stisku v dlani držel pohromadě. Neměl by se výrazně rozpadat. Nebojte se zkoušet a experimentovat. Při nedostatku vody substrát nedrží. Naopak přemokření nejde dobře vymáčknout z kostkovače ven.
 
Do substrátu lze přidat perlit, říční písek, vermikulit a jiné drobné částice, myslete však na množství, aby se výsledné kostky nerozpadaly. Pevné částice také mohou drhnout při samotné tvorbě.
 
NAPLNIT
 
S kostkovkačem pracujte oběma rukama. Zajistíte tak rovnoměrné plnění. Při plnění tlačte pouze za madlo proti substrátu. Nikde netlačte do pístu ani jiných částí. Kostkovač naplníte opakovaným zabořením do substrátu. Tlačte přiměřeně, ne však příliš. Při přílišném pěchování nejdou kostky ven. 
 
Po naplnění kostkovače seškrábněte dno (např. špachtlí), kostky pak budou stát rovně.

VYMÁČKNOUT

Naplněný kostovač položte na rovnou plochu. Oběma palci lehce stlačujte píst a madlo lehce zvedejte nahoru proti pístu.
 
 
ZASET

K výsevu drobných semen, používejte navlhčenou špejli. Na špejli nalepte semínko, přeneste do jamky a lehkým otřením o substrát semínko vysaďte. Větší semena lze vysévat ručně. Po výsevu lehce zahrabte výsevní jamku špejlí, nebo přisypte tenkou vrstvou substrátu. Pro lepší udržení vlhkosti můžete povrch zakrýt tenkou vrstvou říčního písku, či vermikulitu.

Kostky umístěte do vhodných podmínek (podle typu plodiny), skvělou volbou bude i krátkodobé přikrytí poklopem či sáčkem. Takto přikryté kostky pravidelně větrejte, po vzejítí rostlin poklop sundejte úplně.

ZALÉVAT

Nenechte kostky příliš vyschnout, pravidelně kontrolujte vlhkost. V případě vysušení, kostky zalejte. Doporučujeme zalévat spodem. Přirozené vzlínání vody zajistí dokonalé provlhčení kostek. Pokud nedošlo k dokonalému provlhčení, povrch zalejte jemným rozprašovačem. Nikdy nelejte vodu silným proudem přímo na kostky, mohly by se rozpadnout.

Údržba, skladování a další nezbytná upozornění :)

Po práci umýt
Kostkovač otřete vlhkým hadříkem a osušte. Světlé verze kostkovače se mohou zabarvit od substrátu. Zabarvení nemá na funkci vliv.
 
Pozor na teplo, slunce a vlhko
Nenechávejte dlouhodobě ve vlhkém prostředí. Pozor na slunce či jiný zdroj tepla. Obvzlášť materiál PLA je na to náchylný.
 
Kostkovač není nesmrtelný
Kostkovače tiskneme z pevného materiálu, je však potřeba mít na paměti, že se jedná o plastový výrobek a proto by nevhodným zacházením mohl prasknout. Pozor na pády a nepřiměřený tlak.
 
Kostkovač a děti
Kostkovač není hračka a nepatří do rukou dětem.
Číst článek
2 položek celkem